Detta är hur jag spenderat mina hårt förvärvade pengar:
MAT: 1100:- (ca 157:- per dag)
TELEFON: 650 :-
DOLLARSTORE: 100:-
BOENDE: 200:-
KUL JÄVLA JUL! Varför lägger jag ner på mycket pengar på mat?! Är jag störd i huvudet?! Fatta hur mycket riktig mat jag hade fått på coop för den där summan. Jag hade kunnat leva på det resten av månaden. MEN SÅKLART SÅ SKA JAG JU LEVA ROCKSTARLIVET OCH ÄTA UTE MED MINA KOMPISAR VARJE JÄVLA DAG.
hur skall detta gå?! Jag ska till Jokkmokk på fredag, där kommer det gå pengar något så fruktansvärt. Jag får väl ta och leva på existensminimum resten av månaden.
Jag måste lägga upp några regler för mig själv här:
- Bara äta ute 1 gång/vecka.
- Inte köpa skräpmat
- Inte ha ett socialt liv överhuvudtaget för det kostar pengar.
Usch och blä.
Inga kommentarer:
Skicka en kommentar